Twój partner IT w biznesie

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

Test bezpieczeństwa IT

Co to jest i na czym to polega?

Test bezpieczeństwa IT to nic innego jak wyszukanie i sprawdzenie słabych punktów, tzw. podatności, które występują w infrastrukturze IT. Oczywiście takie podatności dotyczą również ludzi, bo z natury ludzie są podatni na socjotechnikę, ale dla lepszego zobrazowania skupmy się na samej infrastrukturze, w skład której mogą wchodzić: przełączniki, routery i inne urządzenia sieciowe, które ogólnie tworzą sieć komputerową. Do tego dochodzą komputery, serwery, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, itp., a także oprogramowanie zarówno systemowe i użytkowe. Ogólnie wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci komputerowej.

Test ma za zadanie zweryfikować wszystkie te zasoby, czy są poprawnie skonfigurowane, prawidłowo podłączone, czy są wgrane wszystkie niezbędne aktualizaje. Rodzaj testów i jego szczegółowy zakres jest omawiany przed jego rozpoczęciem.

Dlaczego warto wykonywać testy bezpieczeństwa IT?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że od wielu lat informatyka przeżywa okres intensywnego rozwoju. Technologia zmienia się dynamicznie, powstaje coraz więcej systemów, a nasze życie staje się coraz bardziej uzależnione od tych nowości. To samo dotyczy naszej pracy. Stosujemy coraz więcej technologii, która jest stricte IT, lub bardzo powiązana z IT. Nie wszyscy producenci sprzętu i oprogramowania przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa swoich produktów, wychodząc z założenia, że nie są one stworzone żeby chronić, tylko żeby spełnić swoje określone zadanie. Ponadto dzisiejsze rozwiązania IT są znacznie bardziej skomplikowane i wymagają od specjalistów, którzy je obsługują coraz większej wiedzy. Nie trudno zatem o pomyłkę, która może zdarzyć się każdemu. W końcu jesteśmy tylko ludźmi.
Taką sytuację z pewnością wykorzystają cyberprzestępcy, którzy tylko czekają na odpowiedni moment, aby przejąć kontrolę nad naszym komputerem, a dalej już infrastrukturą IT.
Jesteśmy firmą, która nie chce straszyć jak robią niektóre firmy. Naszym celem jest uświadamiać, że dzisiejsze zagrożenia są coraz bardziej wyrafinowane. Nie od dziś wiadomo, że najsłabszym ogniwem jest człowiek i to on najczęsciej pada ofiarą, to przez jego nieodpowiednie zachowanie dochodzi do bardzo poważnych konsekwencji. Oczywiście sprzęt i systemy też zawodzą, ale może w mniejszym stopniu. Należy się kierować zdrowym rozsądkiem i nie można popadać w swego rodzaju paranoję, ale pewne rzeczy są nieuniknione i musimy mieć tego świadomość.

Głównym powodem, dla którego należy wykonywać testy bezpieczeńśtwa jest znalezienie wszystkich słabych punktów, tzw. podatności, które mogą zostać wykorzystane do skompromitowania naszej infrastruktury IT. Tłumaczenie się, że nas to nie dotyczy bo przecież mamy dobry sprzęt, oprogramowanie i specjalistów jest tylko zwykłym oszukiwaniem się. Nawet najlepsi wykonują testy ponieważ mają świadomość, że w prawie każdej infrastrukturze IT znajdzie się jakaś podatność. Pytanie tylko jaka? Na ile jest to podatność poważna, a na ile błaha, którą można zignorować. Taki test ma dać właśnie odpowiedź na te i inne pytania, które zawsze się pojawiają.

Jaką korzyść ma klient z wykonanego testu bezpieczeństwa IT?

Klient otrzymuje raport zawierający wykaz podatności (słabych punktów), które występują w jego infrastrukturze IT. Ma zatem wiedzę na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa swojej infrastrukury IT. Raport oprócz wykazu podatności zawiera również rekomendacje co z nimi należy zrobić.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z nami.

Dowolna forma współpracy